Slovensko čarovné, Slovensko nepoznané

Overview

Všade dobre, doma najlepšie! Využite toto leto a poznajte Slovensko ako ešte nikdy predtým. Pripravili sme pre vás vyladenú zmes toho najkrajšieho, čo doma máme. Prijmite naše pozvanie na okružnú cestu po domovine!

PRE REZERVÁCIU NÁM NAPÍŠTE NA MAIL INFO@CORVINUSTRAVEL.SK 

Itinerary

Deň začneme dopoludňajšou prehliadkou Banskej Štiavnice – mesta zapísaného v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Táto oblasť je spojené predovšetkým s baníckou tradíciou siahajúcou až do stredoveku, kedy tu prekvitala ťažba tých najdrahších kovov – zlata a striebra. Na našej trase sa zastavíme pri niekoľkých významných pamiatkach a dokonca sa prejdeme po jednej zo štôlní, ktorými sa v minulosti fáralo do baní.

Posilnení obedom si od Banského múzea spravíme prechádzku po Žile Tereze. Nenáročná trasa ukrýva krásne výhľady na samotné mesto i okolité vrcholky Nízkych Tatier. Zo žily sa presunieme k známej Kalvárii s barokovým kostolom, ktorá je široko-ďaleko tým najfotogenickejším objektom.

Večer na nás bude čakať chutná slovenská večera v spoločnosti miestnej folklórnej skupiny a ich holé detvianske pupky nás prevedú širokou škálou baníckeho folklóru. Odvážite sa na nejaký ten odzemok?

 

 

Ráno nás autobus odvezie do neďalekej dedinky Svätý Anton. Tu stojí zámok Antol, ktorý obýval i cár Ferdinand Coburg z ďalekého Bulharska. Ten bol okrem iného i vášnivým prírodovedcom a hlavne vďaka nemu sa dnes môže zámok pýšiť nezvyčajnými zbierkami. Aby sme si príliš nezvykali na život na vysokej nohe, zo zámku sa ďalej presunieme do malebnej dedinky Vlkolínec, ktorá sa tiež hrdí miestom na Zozname UNESCO. Nenápadná dedinka učupená pod hrebeňmi Veľkej Fatry je cenená pre svoju jedinečnú pôvodnú drevenú architektúru. Jej obyvatelia nás na záver prehliadky pohostia svojim výborným tradičným meteníkom – koláčom z kyslej kapusty.

Na obed sa zastavíme v Liptovskom Mikuláši a odtiaľ zamierime na východ do Levoče, ktorá je ďalším mestom zapísaným v UNESCO. Tu nás čaká prehliadka kostola sv. Jakuba a najvyššieho dreveného oltára na svete. Po večeri na vás čaká zaslúžený odpočinok, ale neváhajte sa nás spýtať na tipy a objavovať okolie sami!

Po raňajkách sa vyberieme na Mariánsku horu. Na jej vrchu stojí Kostol navštívenia Panny Márie, ktorý navštívil sám Ján Pavol II. a udelil mu významný titul Basilica Minor. My chápeme prečo – okrem jeho významu pre katolícku obec sú odtiaľto takmer zázračné výhľady (hoci to zrejme nebolo tým dôvodom). Tí zdatnejší môžu hore vyjsť pešo a tých, čo budú chcieť pošetriť sily, hore vyvezie autobus.

Okúzlení výhľadmi sa presunieme na ďalší vyhliadkový bod – na Spišský hrad (mimochodom, ďalšia slovenská pamiatka zapísaná v UNESCO). Rozpoznáte drobných obyvateľov vykukujúcich v bývalej vodnej priekope?

S dnešným dňom sa rozlúčime na Tomášovskom výhľade v Slovenskom raji. Tu sa pripravte na ľahučkú turistiku. Odvážlivci môžu skúsiť zlaniť skalu (výstroj neposkytujeme! 

Dnes navštívime najmenšie veľhory na svete – Vysoké Tatry. Naším prvým cieľom bude Hrebienok, kam sa vydáme zo Starého Smokovca. My uprednostňujeme pohodové tempo po turistickej trase, kto si ale chce dopriať ďalší zážitok, môže sa hore vyviesť lanovkou. Odtiaľ sa prejdeme k vodopádom Studeného potoka a potom sa zastavíme na malé občerstvenie na Reinerovej chate. Vedeli ste, že do dnešných dní stále nemá elektrinu?

Z Hrebienku nás nohy (a autobus) zavedú k slávnemu Štrbskému plesu. Tu si doprajeme prechádzku, vychutnáme si krásne výhľady na všetky okolité dvojtisícovky a kto bude chcieť, môže poobedné voľno využiť aktívne a zapádlovať si po priezračnej hladine plesa.

Dnes máme na programe Liptov, jeden z najkrajších regiónov Slovenska. Budeme objavovať Kvačiansku dolinu, ktorá spolu so svojou susedou patrí medzi tie najkrajšie v okolí. Na jej hornom konci sú učupené staré mlyny Oblazy, ktoré tu stoja už od prvej polovice 19. storočia. Koho to ale napadlo, stavať mlyny takto Pánu Bohu za chrbtom? Nuž, tá lesná cesta, ktorá k nim vedie, bola až do 80.rokov hlavnou spojnicou medzi Liptovom a Oravou, dokonca i pre automobilovú dopravu!

Po obede vo Veľkom Borovom nás vyzdvihne autobus a odvezie nás do Sv. Kríža, kde nás čaká prehliadka dreveného artikulárneho kostola z roku 1774. Tento kostol postavený bez použitia jediného klinca však pôvodne stál úplne inde – prenesený sem bol kvôli budovaniu Liptovskej Mary. Pojme až 6000 veriacich (dobrých ľudí sa všade veľa zmestí).

Naše kroky dnes budú viesť na jeden z miestnych symbolov – na Chopok. Veď ako by to bolo, navštíviť Liptov a vynechať tento vrch! Než ale vystúpime do nadmorských výšok, vydáme sa presne opačným smerom, pod zem. Pod Nízkymi Tatrami sa totiž tiahne systém Demänovských jaskýň, ktorý je so svojou dĺžkou cez 30 km tým najdlhším na Slovensku. My sa pozrieme do Demänovskej jaskyne slobody, ktorá skrýva najrozmernejší sprístupnený priestor Veľký dóm či jedinečné jaskynné lekná a perly.

Z podzemia sa nad oblaky vyvezieme lanovkou a odtiaľ prejdeme už len pár metrov k vrcholu Chopku, z ktorého vidno na obe strany Tatier. Z Chopku sa po hrebeni vyberieme k nášmu finálnemu cieľu – k najvyššiemu vrchu Ďumbieru. Na túto vychádzku si pripravte fotoaparáty, popri chodníku sa totiž rady promenádujú kamzíky!

Ráno zamávame „zbohom“ Liptovu a pokračujeme v ceste. Dnes je na programe Malá Fatra, kde svojho času zbíjal i najmilovanejší zlodej v našich dejinách Juro Jánošík (pozor na peňaženky!). Po ňom sú pomenované Jánošíkove diery, chodníčky vedúce ponad malé vodopády a potoky, v ktorých začneme náš predposledný deň.

Aby sme Vás príliš neunavili, cestu na fatranský hrebeň si poobede skrátime lanovkou. Oddýchnutí si tak budete môcť do sýta vychutnať nádherné výhľady. Po návrate do Terchovej ešte odporúčame zastaviť sa v kostole Sv. Cyrila a Metoda, kde sa nachádza unikátny pohyblivý betlehem. Figúrky z lipového dreva pribúdajú každý rok a zachytávajú narodenie Ježiša, honosný Jeruzalém i tradičnú atmosféru remesiel v Terchovej.

Posledný deň zájazdu by nemala byť iba cesta domov. My sa preto zastavíme na návšteve na Čachtickom hrade, ktorý sa spája predovšetkým s menom grófky Alžbety Bathoryovej. Viete, že je považovaná za najväčšiu masovú vrahyňu v dejinách? Netreba však veriť všetkým povedačkám a ako so s ňou naozaj bolo sa dozvieme počas prehliadky. Na mladšie slečny však predsa len budeme radšej dávať pozor!

Dates & Prices

Dates Price Availability
15.08.2020 - 22.08.2020 596 €
Cena zahŕňa: ubytovanie v 3/4* hoteloch s polpenziou (raňajky+večera), autobusová doprava, kultúrny program v Banskej Štiavnici; VŠETKY VSTUPY, PREHLIADKY A LANOVKY
Available
15.08.2020 - 22.08.2020 478 €
Cena zahŕňa: ubytovanie v 3/4* hoteloch s raňajkami +večera v rámci kultúrneho programu v Ban. Štiavnici), autobusová doprava, kultúrny program v Banskej Štiavnici; VŠETKY VSTUPY, PREHLIADKY A LANOVKY
Available

Contact us